Magyar Katolikus Lexikon > M > Magyarok Nagyasszonya plébánia

Magyarok Nagyasszonya plébánia: Az erzsébetvárosi plébániának a Városliget felé húzódó részén lakó hívei messze laktak a tp-tól. Az ifjúság nevelésével foglalkozó →Regnum Marianum közösség 1901: a Damjanich u. 50. sz. alatti házban épített egy kpnát, de ebben csak kevesen fértek el. 1919: az érsekség az erzsébetvárosi pléb-ból leválasztva megalapította a Magyarok Nagyasszonya (Magna Domina Hungarorum) pléb-t. Első plnosa Shvoy Lajos, a Regnum Marianum közösség házfőnöke, káplánja a közösségből Halász Pál lett. – Az új tp. építésére 1921: bizottság alakult, a Városliget akkori szélére, a Damjanich u. tengelyére tervezte Kotsis Iván egyetemi tanár, dél-franciás román stílusban. – A pléb-nak nagy előnye volt, hogy az ifjúság nevelésére szövetkezett hitoktatók tevékeny részt vállaltak munkájában. A közbeszédben így lett a templom Nagy Regnum, a kpna a Kis Regnum. – 1927: Shvoy Lajos székesfehérvári pp. lett, utóda már nem regnumi, így a közösség és a ~ elvált egymástól. 1931. VI. 14: Serédi Jusztinián hgprímás felszentelte a tp-ot. A pléb-hivatal a Damjanich u. 42. alatt volt. – 1951: Rákosi Mátyás építtetni kezdte a nagy felvonulási teret (2005: a Dózsa György út É-i oldala), és a tp-ot lebontásra ítélték. Ebben az is szerepet játszhatott, hogy a tp-ot az 1919-es kommün bukása után építették, és ezt a gondolatot megörökítették az alapkő letételénél és a benne elhelyezett dokumentumokban. A Sztálin-szobor és a tribün a mai Városligeti fasor tengelyébe épült. A plnos 1951: átmenetileg átvette a szomszédos →Rózsafüzér Királynéja pléb-t is. 1990: még élt a rendelet, hogy új templom építésére nem adható engedély, ezért a ~ jogutódjaként kezdték a →Regnum Marianum plébánia (1141 Zoborhegy tér 18) tp-ának építését. 1995: a ~ területét felosztották a szomszédos plébániák között. – Plébánosai: Shvoy Lajos, 1927: Halász Pál ideiglenesen, 1928: Ortvay Rezső, 1929: Némethy Ernő, 1946: Tóth János. S.S.

Dobszay 1991. – Schem. Strig. 1997:317.